logo

قالب استارت آی تی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
hello@youremail.com
+1234567890

سیستم اعلام حریق مرکز داده

سیستم اعلام حریق مرکز داده

 

مطابق استاندارد NFPA-75 می بایست سیستم اعلام و اطفاء حریق که در پایین ترین سطح حافظتی شامل یک سیستم آب پاش معمولی و کپسول های اطفاء حریق است در نظر گرفته شود . امروزه سیستم های پیشرفته تشخیص و مهار کننده شامل سیستم تشخیص دود، سیستم های آب پاش پیش فعال و سیستم اطفاء حریق  گازی استفاده می شوند.

در این سیستم روش کار بدین شکل است که مجموعه دتکتور ها و آنالیزور ها در دو یا سه زون وارد کنترل پنل می شوند. این ادوات پس از تشخیص حریق پیغامی را برای کنترل پنل ارسال می کنند. کنترل پنل در صورت دریافت سیگنال از یک زون سیستم های هشدار دهنده را فعال می سازد. پس از دریافت سیگنال دوم سیستم های هشدار ثانویه را فعال کرده و پس از 30 ثانیه گاز را در محیط رها می سازد. دلیل این تاخیر خروج افراد حاضر در اتاق و همچنین امکان قطع در صورت عدم وجود حریق است.

طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

در طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور و دیتا سنتر ابتدا عوامل موثر در آن را بدست آورده و سپس با کمک نرم افزار طراحی انجام می شود.

عوامل موثر در طراحی سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

  • ابعاد اتاق شامل طول و عرض و ارتفاع اتاق که حجم آن به دست می آید.
  • وجود کف کاذب و سقف کاذب، چه تاسیساتی از پشت آنها عبور کرده و ارتفاع آن ها
  • ارتفاع شهری که اتاق سرور یا دیتا سنتر در آن واقع شده است
  • دمای عمومی اتاق سرور و دیتا سنتر
  • نوع چینش رک و بررسی راهرو سرد و گرم
  • سیستم سرمایش و نحوه عملکرد آن
  • مسیر کابل های برق اتاق سرور
  • سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور

سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور و دیتا سنتر شامل دو بخش اعلام و اطفا است.

 

سیستم اعلام حریق اتاق سرور

این سیستم وظیفه تشخیص بروز آتش سوزی در اتاق سرور و اعلام هشدار های لازم را دارد. این هشدار می تواند به شکل به صدا در آوردن زنگ خطر و یا ارسال پیامک و تلفن زدن باشد.

 اجزا سیستم اعلام حریق اتاق سرور

 

 

مرکز کنترل: مرکز کنترل سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور می بایست دارای حداقل سه زون باشد. دتکتور ها در دو زون وارد این کنترل پنل می شود. فعال شدن یک زون سبب اعلام هشدار های تعریف شده می شود. زون دوم علاوه بر هشدار سیستم اطفاء را نیز فعال می کند. دلیل فعال شدن سیستم اطفاء پس از هشدار دوم این است که گاز اطفاء حریق اتاق سرور گران است. در صورت هشدار اشتباه آزاد شدن این گاز خسارت مالی برای ما در پی دارد.

 

 

دتکتور یا تشخیص دهنده: وظیفه دتکتور تشخیص آتش سوزی است. دتکتور در سه مدل تولید می شود. دودی که با تشخیص دود فعال می شود. حرارتی که با بالا رفتن دمای محیط هشدار می دهد. مالتی که به هر دو مورد حساس است. تا زمان تشخیص حرارت خسارت به اتاق زیادی وارد شده است بنابراین از دتکتور دودی یا مالتی استفاده می کنیم.

 

سیستم آنالیزور محیطی Air Sampling: این سیستم هوای درون اتاق را به داخل مکش کرده و مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهد. در صورت تشخیص مواد مربوط به آتش سوزی پیغامی را برای کنترل پنل ارسال می کند. این سیستم به نسبت دتکتور از سرعت و دقت بالاتری برخوردار است. در صورت وجود این سیستم یک زون به آن متصل می شود.

شستی اعلام حریق: برای فعال کردن دستی سیستم به کار می رود. در صورت بروز آتش سوزی و حضور فردی در اتاق بصورت دستی با شکستن شیشه جلوی آن و فشار دادن کلید سیستم را فعال می سازد.

چراغ هشدار اعلام حریق: در صورت تشخیص آتش سوزی کنترل پنل این چراغ را فعال می سازد.

 

آژیر اعلام حریق: کنترل پنل بعد از تشخیص حریق آژیر را فعال کرده و از طریق صدا افراد را با خبر می سازد.

 

دستگاه تلفن کننده: این سیستم از کنترل پنل فرمان گرفته و در صورت بروز حریق با شماره های ذخیره شده در خود تماس می گیرد و پیامی را پخش می کند.

دستگاه ارسال پیامک: این دستگاه به سیم کارت مجهز می شود. در صورت دریافت پیام از کنترل پنل سیستم اعلام و اطفاء حریق اتاق سرور پیامکی را برای مدیر و افراد مسئول ارسال می کند.

باتری: کنترل پنل های اعلام حریق قادر به اتصال باتری می باشند. در صورت قطعی برق انرژی دستگاه را تامین می کنند.

رضا تهرانی
بدون نظر

ارسال نظر

نظر
نام
ایمیل
وب سایت

مشاوره رایگان از طریق واتساپ