logo

قالب استارت آی تی

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
hello@youremail.com
+1234567890
نگهداری مرکز داده

شركت پدسا با توجه به تنوع تجهیزات یک مرکز داده و اهمیت سرویس دهی 24*7 این بخش در هر سازمان، با استفاده از نرم افزار های کنترلی، فرم های بازدید دوره ای استاندارد و کارشناسان با تجربه ، پردازش 24*7 داده ها را به سازمان کارفرما نوید میدهد .

اجرای مرکز داده

شركت پدسا از بدو تولد تا بلوغ یك پروژه اتاق سرور و یا مرکز داده‌، دوش به دوش سازمان، این اطمینان را به کارفرما و مجموعه بهره بردار می دهد كه طرحی از هر لحاظ بهینه را ، مطابق اصول فنی، اجرا و پیاده سازی نموده تا نهایتاً مورد بهره برداری قرار گیرد.

طراحی مرکز داده

شركت پدسا با نگاه به یك راه حل بهینه و بدون تعصب به استفاده یک برند و راهکار شرکت خاص، تجارب خود را در اجرای موفق پروژه های مختلف مراکز داده و اتاق سرور، در قالب طرحی مطابق با استانداردها و طبق امکانات و معیارهای کارفرما به مشتریان خود ارائه می نماید.

مشاوره و شناخت

شرکت پدسا سعی مینمایدتا استانداردهای بین‌المللی درراستای حفظ امنیت مراکزداده را با رعایت تمامی موارد بیان نموده و پس از آن با توجه به معیارها، نیازها و امکانات موجود و مورد نظر سازمان کارفرما، بهترین پیشنهاد ممکن را جهت کسب بیشترین بهره وری ارائه نماید.

الزامات و استانداردهای لازم برای یک مرکز داده

مرکز داده محلی برای ذخیره سازی داده ها است که دسترسی متوالی و پیوسته به داده ها توسط سرورها و تجهیزات لازم میسر می گردد. امروزه دو استاندارد TIA942» و ANSI/«BICSI برای طراحی، تجهیز و بهره برداری از مراکز داده مورد استفاده قرار می گیرد. هدف از این استاندارد ارائه دستور العمل لازم برای درک کامل از طراحی مرکز داده شامل برنامه ریزی امکانات، کابل کشی سیستم و طراحی شبکه می باشد را در اختیار طراحان قرار می دهد. ارائه این استاندارد کاهش چند باره طراحی و ارتقا کیفیت در این مرحله را به دنبال دارد. رعایت استانداردها باعث کاهش قابل توجه هزینه ها در زمان ساخت یا نوسازی مرکز داده در مقایسه با زمان بهره برداری از ساختمان و تاسیسات آن می گردد.

این استاندارد یک سیستم کابل کشی ارتباطی عمومی برای مرکز داده و تاسیسات مرتبط با آن که در فناوری اصلاعات کاربرد دارند، تعادل مناسب در ایجاد امنیت، کنترل پذیری را مشخص می کند. میزبان تجهیزات و دستگاه های اتصال و ذخیره سازی چنین فضاهای کاربردی را دراختیار کاربرانی نظیر یک شرکت یا موسسه خصوصی،  یک یا چند ارائه دهند خدمات قرار می دهد. مراکز داده از طیف وسیعی از پروتکل های انتقال پشتیبانی می کنند. مراکز داده می تواند بر اساس میزبانی به یک دامنه خصوصی، یک دامنه عمومی و ارائه دهنده خدمات به دیگر مراکز داده طبقه بندی شوند.

مواردی که در فرآیند طراحی مرکز داده در نظر گرفته می شود شامل موارد زیر می باشد:

میزان تجهیزات ، فضا، برق و تهویه مطبوع مورد نیاز مرکز داده در بالاترین ظرفیت ممکن تخمین زده می شود. رشد و توسعه فضا و تجهیزات مرکز داده در آینده پیش بینی می شود.

تسهیلات مورد نیاز برای فضای مرکز داده از قبیل تامین فضا، برق، امنیت، حفاظت الکتریکی، کف کاذب و … دراختیار طراحان قرار میگیرد. همچنین فضاهایی نظیرانبار و… برای  پشتیبانی مراکز داده درنظرگرفته می شود.

در خصوص معماری اولیه مرکز داده و بررسی و اعمال تغییر مورد نیاز هماهنگی های لازم انجام می گردد . محل قرار گیری تجهیزات و تاسیسات مختلف فضای مرکز داده مشخص می گردد . طرح به روز شده شامل تجهیزات الکتریکی و مکانیکی و بسترهای مخابراتی در فضای مرکز داده مشاهده می گردد . زیرساخت های مخابراتی کابل کشی بین تجهیزات مرکز داده طراحی می شود .

تماس با ما

رضایت مندی مشتریان ما

رضایت مشریان محترم پدسا گواه حسن انجام کار ما است . مشتریان ما سرمایه ارزشمند مجموعه پدسا هستند.

دیوار ضد حریق ( دیوار کاذب ضد حریق )

دیوار ضد حریق یا دیوار کاذب ضد حریق به عنوان سدی در برابر عبور آتش و حرارت ناشی از آن عمل می‌کند و زمانی که در یک سمت کانون آتش و حرارت بسیار بالا وجود دارد، دمای سمت دیگر (سمت ایمن) از اندازه محدودی تجاوز نمی‌نماید.

از سیستم‌های حفاطت ساختمان در برابر حریق جهت حفاظت تیرها، ستونها و سایر اعضای سازه‌های فولادی و همچنین پوشش داکتها و کانالهای تأسیساتی در برابر آتش مستقیم (تا ۱۸۰ دقیقه) استفاده می‌شود. در این ساختار دو روش اجرایی وجود دارد؛ اجرای پوشش با زیرسازی فولادی و بدون زیرسازی.

پوشش اجزا با استفاده ( FMیا در موقع لزوم صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبتFR) از صفحات مقاوم در برابر حریق صورت می‌گیرد.

دیوار کاذب ضد حریق با ضخامت ۶ الی ۸ سانتی متر بر روی دیوار اصلی اتاق سرور اجرا می گردد.
ابتدا با استفاده از فرم های فلزی با روکش گالوانیزه با فاصله ۶۰ سانتی متر فضای مورد نظر را سازه کشی مکنند و سپس با توجه به میزان مقاومت مورد نظر در برابر حریق اقدام به پرکردن فضا ها با پشم سنگ با دانسیته ی ۸۰ الی ۱۰۰ می کنند.

 

 

پشم سنگ

مهمترین ویژگی پشم سنگ، مقاومت زیاد آن در برابر آتش می‌باشد. پشم سنگ نمی‌سوزد، بنابراین می‌توان آن را به عنوان ماده‌ای محافظ در برابر آتش‌سوزی استفاده کرد.

عایق پشم سنگ برای رشد آفت، قارچ، باکتری و حشرات موذی محیط نامناسبی می باشد.

استفاده از پشم سنگ علاوه بر اینکه مقاومت در برابر حریق را در بر میگیرد عایق بسیار مناسبی برای صوت ودما نیز می باشد.

سپس بعد از پوشش دادن کل سطح با استفاده از پنل های ضد حریق کناف روی سازه و پشم سنگ پوشانیده می گردد و جهت رنگ آمیزی اپوکسی تمام درزها بتونه میشود.

درباره پدسا
از ما بخواهید

برای طراحی مراکز داده با توجه به اهمیت مدیریت امنیت اطلاعات وکاهش هزینه ها و عملکرد صحیح و مداوم مواردی نظیر توسعه و مقیاس پذیری ، قابلیت اطمینان، محرمانگی و دسترسی بالا، امنیت همواره مد نظر تامین کنندگان خدمات و سازمان ها و کاربران مرکز داده بوده است و رعایت استانداردهای طراحی برای مدیریت پیوسته چرخه اطلاعات کاربران و سازمان ها امری ضروری و غیر قابل اجتناب است.

 

این تخصص ماست

تماس با ما
درباره ما

سقف و کف کاذب ضد حریق

سقف و کف کاذب اتاق سرور و مراکز داده مطابق با استانداردTIA-942

سقف کاذب مرکز داده

با توجه به لزوم لوله کشي جهت سيستم‌هاي اعلام و اطفاء حريق و لوله هاي گالوانيزه جهت عبور کابل‌هاي سيستم روشنايي، دوربين هاي مدار بسته و نصب روشنايي ، لازم است که مرکز داده یا اتاق سرور مورد نظر داراي سقف کاذب باشد.به اين منظور مي‌بايست در ارتفاعي مناسب پايين تر از سقف اصلي،سقف کاذب اجرا گردد. به اين ترتيب که با توجه به ابعاد نهايي اتاق، قاب کناره ديوار توسط صفحات گچي کناف (همجنس با کناف ديوارها) دور تا دور اتاق اجرا گردد بطوريکه فضاي باقي مانده به صورت شبکه کامل ۶۰ *۶۰ جهت اجراي تايل هاي سقف کاذب باقي بماند.

حداقل ارتفاع اتاق کامپیوتر باید 2.6 متر باشد. این ارتفاع از بالای کف کاذب تا زیر پایین ترین عنصر نصب شده زیر سقف کاذب ( مانند دوربین و …) محاسبه می شود.

مشخصات سقف کاذب عبارتند از :

 • تایل های سقف کاذب بايد عايق صدا باشند.
 • تایل های سقف کاذب بايد مقاومت در برابر حريق و رطوبت باشند .
 • استفاده از رنگ روشن در سقف کاذب ضروري است.
 • استفاده از نگهدارنده ها براي تایل سقف کاذب ضروري است.
 • امکان جابجايي آسان تایل های سقف کاذب ضروري است.

 

کف کاذب مرکز داده

ظرفیت کف اتاق باید تحمل وزن بار متمرکز و توزیع شده ی تجهیزات نصب شده را دارا باشد. حداقل قدرت تحمل بار توزیع شده باید 7.2KPA  باشد و تا 12KPA  در نظر گرفته می شود. همچنین باید حداقل قدرت 1.2 KPA بار آویزان و حداکثر 2.4KPA   باشد.

اتاق های کامپیوتر و سرور باید به طور موثر برق را به رک ها، کابل های داده و سیستم های خنک کننده مثل هوا و آب توزیع کنند. بنابراین، طراحان باید بهترین روش را برای توزیع این خدمات در سرتاسر اتاق و همچنین الزامات آتی مثل رشد، افزایش تقاضا برای توزیع داده و پیشرفت های تکنولوژیکی در نظر بگیرند. کف کاذب اتاق سرور و دیتاسنتر ، نشان دهنده مرکز داده شرکت با دسترسی بالا است. برای شرکت های بسیار، نمایش اتاق سرور آنها، بخش مهمی از نمایش تجهیزات و امکانات به مشتریان کلیدیشان می باشد. مراکز داده و اتاق های سرور بدون کف های کاذب، ناقص به نظر می رسند.

 

کف کاذب مرکزداده برای اهداف زیر توسعه یافته است:

 • سیستم موثر توزیع جریان هوا
 • توزیع وزن سنگین به طور مساوی
 • بررسی و پشتیبانی از خطوط داده
 • بررسی و مدیریت راحت کابل های برق
 • ایجاد یک محیط ایمن برای پرسنل این بخش
 • انعطاف پذیری

سیستم اعلان و اطفاء حریق مرکز داده

آتش سوزي به دليل اتصال كوتاه ادوات برقي و همچنين وجود تجهيزات مختلف آتش زا از عوامل اصلي تخريب در سازمان ها مي باشد لذا در اين خصوص نصب تجهيزات مناسب اخطار و اطفاي حريق مدنظر مي باشد. نحوه كار چنين است :

 • با توجه به محدوديت فضاي اتاق سرور جهت انتقال گاز اطفاء به داخل اتاق، از لوله هاي حامل استفاده مي شود. محل قرارگرفتن نازل هاي نهايي بايد در مكانهايي نزديك به محل استقرار سرور ها و تجهيزات برقي تعبيه شود.
 • مخزن هاي گاز در مكاني خارج اتاق سرور قرار مي گيرد و اين مخزن ها به لوله هاي تعبيه شده داخلي مرتبط خواهند شد.
 • درمكان هاي مختلف اتاق سرور نظير داخل ركها ، تجهيزات برقي داخلي و … سنسورهاي تشخيص حريق نصب مي شود.

 

سیستم اعلام حریق

مطابق استاندارد NFPA-75 می بایست سیستم اعلام و اطفاء حریق که در پایین ترین سطح حافظتی شامل یک سیستم آب پاش معمولی و کپسول های اطفاء حریق است در نظر گرفته شود . امروزه سیستم های پیشرفته تشخیص و مهار کننده شامل سیستم تشخیص دود، سیستم های آب پاش پیش فعال و سیستم اطفاء حریق  گازی استفاده می شوند.

در این سیستم روش کار بدین شکل است که مجموعه دتکتور ها و آنالیزور ها در دو یا سه زون وارد کنترل پنل می شوند. این ادوات پس از تشخیص حریق پیغامی را برای کنترل پنل ارسال می کنند. کنترل پنل در صورت دریافت سیگنال از یک زون سیستم های هشدار دهنده را فعال می سازد. پس از دریافت سیگنال دوم سیستم های هشدار ثانویه را فعال کرده و پس از 30 ثانیه گاز را در محیط رها می سازد. دلیل این تاخیر خروج افراد حاضر در اتاق و همچنین امکان قطع در صورت عدم وجود حریق است

 

سیستم اطفاء حریق FM200

سیستم اطفاء حریق اتاق سرور از نوع FM200 بهترین انتخاب یک سیستم اطفاء حریق در این مراکز و مراکزی که درآن تجهیزات الکترونیکی مستقر گردیده است می باشد. سیستم اطفاء حریق FM200 را علاوه بر اتاق سرور می توان در همه امکان که معمولا شامل موارد زیر است به کار برد :

 • مراکز داده
 • اتاق برق
 • اتاق مانیتورینگ
 • مراکز کنترل خطوط تولید
بیشتر بدانید

سیستم تهویه مرکز داده

از عوامل مهم استهلاك تجهيزات الكترونيكي ، گرد و خاك مي باشد. با نشستن گردو خاك روي Chipset هاي مختلف بردهاي دستگاه ها و ايجاد لايه جانبي روي آن ها ، عمل خنك سازي آن ها با مشكل روبرو شده و خرابي زودرس را سبب مي شود از اينرو سيستم تهويه هواي اتاق سرور نصب شده و مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

 

دما و رطوبت

جهت برقراري دماي مناسب 18 تا 27 درجه سانتي گراد اتاق سرور استفاده از دستگاه هاي خنك كننده درون آن الزامي است. مرسوم ترين خنك كننده در ايران ، كولرهاي گازي هستند كه توان آن ها باتوجه به ميزان حرارت توليد شده اتاق سرور محاسبه مي شوند.

دما و رطوبت در اتاق کامپیوتر به طور مداوم در حال کنترل است. دما و رطوبت اتاق کامپیوتر به شرح زیر است.

دمای هوا:20 تا 25 درجه سانتی گراد

رطوبت نسبی: 40 تا 55 درصد

حداکثر نقطه شبنم”21 درجه سانتی گراد

حداکثر نرخ تغییر دما: 5 درجه سانیتی گراد در هر ساعت

دستگاه رطوبت ساز یا خشک کن هوا بسته به موقعیت جغرافیایی مرکز داده باید در کنار هوا ساز پیش بینی شود.

 

هواساز HVAC

با  کارکرد مداوم و تمام وقت دستگاه‑ها و حرارات که یکی از عوامل استهلاک تجهیزات است می بایست از یک دستگاه هواساز اختصاصی برای اتاق کامپیوتر  استفاده کرد.

ممکن است استقلال سیستم تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر از سایر فضاهای ساختمان یک مزیت به شمار رود، لکن تهویه مطبوع این فضاها به طور مرکزی باعث وجود ظرفیت اضافه آماده به طور دائم می گردد. یک سیستم هواساز کامل بایستی سرمایش، تهویه، فیلتراسیون، رطوبت زنی و رطوبت گیری و همچنین گرمایش را در طول کل سال فراهم آورد.

سیستم های تهویه مطبوع اتاق کامپیوتر یا سی.آر.ای.سی (CRAC) به طور خاص برای فضاهای نگهداری تجهیزات داده پردازی و یا مخابراتی تولید می گردند. همچنین این سیستم ها مطابق استاندارد ANSI/ASHRAE127 با عنوان ” شیوه آزمایش جهت رده بندی واحدهای تهویه مطبوع اتاق های کامپیوتر و دیتاسنتر” مورد آزمایش قرار می گیرند.

رضایت مشتریان ، اعتبار ماست
درباره ما
تماس با ما
مشاوره رایگان از طریق واتساپ